DAKAR: SAINZ po raz trzeci, BRABEC najszybszy wśród motocyklistów, MARČIČ na koniec 8. miejsce w swojej klasie

To już koniec doświadczony Hiszpan utrzymała dobrą sześciominutową przewagę Nasser Al-Attiyah, który dwa dni temu mniej więcej zmarnował swoje szanse na wygraną przez błąd nawigacyjny. "Jestem bardzo szczęśliwy," jest po pod koniec Dakaru powiedział Sainz: „Za tym sukcesem kryje się ogromny wysiłek, dużo treningów i pracy z drużyną. Pojechałem do Dakaru z myślą o wspólnym zwycięstwie i ostatecznie nam się to udało”.

Ostatecznie zajął drugie miejsce Katarczyk w Toyocie Hilux, który był nieco rozczarowany, ale świadomy, że dwa dni temu stracił zwycięstwo na skróconym odcinku: „Nawigacja w niektórych miejscach była naprawdę trudna i ostatecznie wyłoniła zwycięzcę rajdu. Gratulacje dla Carlosa”. Ostatecznie zajął trzecie miejsce Pan. Dakar, Stephane Peterhansel, a czwarty jest miejscowym matadorem Yazeed Al-Radżhi. Fernando Alonso był najlepszym debiutantem, zajmując 13. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Motocykliści: Honda zdetronizowała KTM, Marčič zajął 50. i 8. miejsce w klasie Original by Motul

Ricky Brabec jest pierwszym Amerykaninem wśród motocyklistów, który wygrał Rajd Dakar w klasyfikacji generalnej.

Ricky Brabeck s Hondo ustanowił nowy kamień milowy, ponieważ jest pierwszym Amerykaninem wśród motocyklistów, który wygrał Dakar. Dzisiejszy etap, który trzeba było skrócić ze względu na prace przy ropociągu, wygrał Chilijczyk Ignacego Cornejo, a ogólne zwycięstwo Brabeca nie było wątpliwe nawet przez sekundę, ponieważ przybył na metę jako drugi i przed Pablo Quintanilla wydłużony do 16 minut i 26 sekund. W końcu Amerykanin powiedział: „W końcu wszystkie elementy mozaiki ułożyły się dla nas w całość. To dla mnie piąty Dakar i dopiero drugi, który udało mi się ukończyć. Jestem również bardzo szczęśliwy ze względu na wszystkich moich kolegów z drużyny”. Ubiegłoroczny zwycięzca Toby Cena zajął trzecie miejsce, a dzisiejszy zwycięzca Cornejo zajął czwarte miejsce.

Simon Marčič ukończył Dakar na 50. miejscu w klasyfikacji generalnej i na 8. miejscu w klasie Original by Motul.

Bardzo dobrze poradził sobie z tegorocznym Dakarem Szymon Marčič, który ostatecznie zajął 50. miejsce w klasyfikacji generalnej, zdobywając rekord w karierze na 10. etapie, zajmując 23. i drugie miejsce w klasie Oryginał firmy Motul.

Ciężarówki: Karginov i Kamaz klasa dla siebie

Wśród kierowców ciężarówek praktycznie wszystko rozstrzygnęło się przed ostatnim etapem, który wygrał suwerenny zwycięzca Andrey Karginov od zespołu Kamaz-Mistrz. W tej kategorii wyróżnili się zawodnicy i drużyny zza dawnej żelaznej kurtyny, drugie miejsce wywalczył kolejny Rosjanin, Antona Szybałowa z Kamazem, trzecia była białoruska załoga z Siarhiej Wijazovic (MAZ), zajął czwarte miejsce Dimitrij Sotnikow (Kamaz) Czechy są piąte Marcin Macik s Praga.