MotoGP WALENCJA: Potrójne zwycięstwo DUCATI i ROSSI w EMOTIONAL FAREWELL TEN

Francesco Bagnaia świętował zwycięstwo w finale sezonu 2021. Na podium towarzyszyli mu Jorge Martin i Jack Miller. Valentino Rossi zajął dziesiąte miejsce w swoim ostatnim wyścigu w karierze.

To pierwszy raz w historii motocyklowych mistrzostw świata Ducati zajęła wszystkie trzy miejsca na podium. Wszedł na najwyższy Franciszka Bagnaia, na inne Jorge Martin i do trzeciego Jack Miller. Ducati zapewniło sobie również tytuł mistrza wśród drużyn.

„Mój kask i taki wyścig był dobrym sposobem, by właściwie pożegnać się z Vale i podziękować mu za wszystko, co zrobił dla nas w Akademii VR46” powiedział po wygranej Bagnaja. „Ten wyścig jest dla Valeji. Jestem naprawdę szczęśliwy. Tym razem byliśmy jednymi z najszybszych tutaj. To, że tak zakończyliśmy sezon, jest fantastyczne.”

Jorge Martin najszybciej ściągnął z pole position na starcie wyścigu. Byli za nim Miller, Joanna Mir (Suzuki), Bagnaja w Fabio Kwartalny (Yamahy). Rossi po pierwszej rundzie był na dziewiątym miejscu.

Pecco Bagnaia zadedykował swoje zwycięstwo w Walencji swojemu nauczycielowi Valentino Rossiemu.

Robił postępy Bagnaja, który pierwszy wyprzedził Młynarz a potem więcej Zobacz i rozpoczął polowanie na czołowego Martina. Alex również poprawił swoją pozycję Nerki (Suzuki), który również wyprzedził Zobacz i wspiął się na trzecie miejsce. Miller stracił wtedy również piąte miejsce przeciwko Kwartalny. Jest w jedenastej rundzie Nerki, który był wtedy trzeci, upadł, z którym mieli Martin in Bagnaja na czole pół sekundy przed idącym za nim Miro Miller. Jest w tym momencie Kwartalny stracił kontakt z pierwszą czwórką.

Bagnaja nacisnął Martina, ale przez długi czas nie znalazł drogi obok przybysza. Pod koniec 15. okrążenia Włoch w końcu wyprzedził Hiszpana, objął prowadzenie i zaczął się od niego oddalać. Do końca wyścigu zostało dziewięć okrążeń Miller wyprzedził Zobacz i wspiął się na trzecie miejsce. Kierowca Suzuki, ubiegłoroczny mistrz świata, w tym sezonie nie prowadził ani jednego okrążenia w wyścigu. Dzięki temu jest pierwszym mistrzem świata po Nicky Haydn w 2007 roku, który nie wygrał ani jednego wyścigu w roku, w którym obronił tytuł.

Na szczycie w ostatniej fazie wyścigu nic się nie zmieniło. Bagnaja bezbłędnie dotarł do mety po czwarte zwycięstwo w sezonie. Martin został drugim najlepszym debiutantem roku, trzecie miejsce zajęła Młynarz.

Valentino Rossi (Petronas Yamaha) zakończył bardzo solidnie swoje 432. i ostatnie Grand Prix dziesiąte miejsce. Dziewięciokrotny mistrz zakończył razem swój 26. i ostatni sezon 18. miejsce. Ciekawostką jest, że tak jest Rossi udział w aż 44,2 proc. wszystkich wyścigów Mistrzostw Świata MotoGP.