GP PORTUGALII, wyścig: Suwerenny rekord 92 zwycięstwo LEWISA HAMILTONA

Po powolnym początku wyścigu Lewis Hamilton naprawdę świętował swoje rekordowe 92. zwycięstwo w Formule 1 i teraz króluje pod względem liczby zwycięstw. Drugie miejsce zajął jego zespołowy kolega Vallteri Bottas, a trzecie Max Verstappen.

Lewis Hamilton wygrał swój własny w Portugalii 92. zwycięstwo iz nowym rekordem zajął pierwsze miejsce wcześniej Michael Schumacher. Brytyjczyk prowadził w wyścigu i również wygrał suwerenny styl, przyniósł dodatkowo punkt za najszybsze okrążenie i tym samym zrobił duży krok w kierunku swojego siódmego tytułu mistrzowskiego, który i tak nie był kwestionowany. Drugie miejsce to s 25 sekund do tyłu wygrał jego kolega z drużyny Valtteri Bottas, zawodnik Red Bulla Max Verstappen jednak zajmując trzecie miejsce, zdobył swoje dziewiąte podium w tym roku. Był bardzo dobrym czwartym Charles Leclerc.

Burzliwy początek wyścigu

Hamilton wykorzystał najlepszą pozycję startową i z wyraźnej pozycji obronił pierwsze miejsce. Verstappen inaczej wyprzedził Bottas, ale Fin odbił w trzeciej turze. Holender wyprzedził na zewnątrz w następnym zakręcie Perez, Max uderzył w lewe tylne koło i Meksykanin obrócił się. Komisarze uznali, że tak wypadek wyścigowy. Ale zaczęło się w środkowym sektorze toru padaćdlatego właśnie Hamilton stał się powolny. Bottas in Sainz go wyprzedzili. Raikkonen po wyjątkowym starcie i pierwszym okrążeniu uplasował się na szóstym miejscu. Jest w drugiej turze Sainz wyprzedził jeszcze Bottas i objął prowadzenie.

Prowadził już po trzech okrążeniach Sainz, przed obydwoma Mercedesa, którzy wywierali na Hiszpana coraz większą presję. Na piątym okrążeniu Sainza wyprzedził pierwszy Bottas, a rundę później zrobił to ponownie Hamilton. Lekki deszcz ustał, a zawodnicy ze średniej mieszanki jechali coraz szybciej. Leclerc, który również startował na średniej mieszance, stanął między nimi McLaren. Jednak dwa okrążenia później również wyprzedził Sainz na miękkiej mieszance gumowej. Również Raikkonen tracił swoją pierwszorzędną pozycję dzięki miękkim oponom. Jesteś na szczycie Bottas pred Hamilton uzyskał dobrą dwusekundową przewagę. Verstappen był sześć sekund za nimi i szybko zaczął narzekać na zużyte opony.

Moment, w którym Lewis Hamilton wyprzedził kolegę z zespołu Valtteriego Bottasa i utrzymał prowadzenie do końca wyścigu.

Hamilton wziął stery w swoje ręce

Sainz in Norris powoli traciły swoje miejsca. W pierwszym zakręcie doszło do kolizji między Norris in Spacer, ten ostatni kręcił się, Norris jednak musiał zjechać do boksu z powodu uszkodzonego przedniego skrzydła. Również Przechadzka musiał skręcić w przystanek. Kanadyjczyk otrzymuje 5 sekund kary za swoje zachowanie. Jest w 20. rundzie Hamilton zaatakowany Bottas, gdyż Brytyjczyk miał lepszą prędkość, co pokazał odjeżdżając o dwie sekundy na zaledwie jednym okrążeniu. Verstappen był już w tyle w tym momencie 15 sekundy, ale Leclerc powoli zbliżał się do niego niebezpiecznie. Holender skręcił w stop na 23. okrążeniu i założył średnią mieszankę. Hamilton jednak pędził jak błyskawica i już na 27. okrążeniu miał ponad sześć sekund przewagi.

Przechadzka in Grosjean otrzymał karę 5 sekund od komisarzy za naruszenia ograniczenia pasa ruchu. Jest w 35. rundzie Sergio Perez po ciężkim meczu z Okonom zajął piąte miejsce. Ale to jest na górze Mercedes duet nie przeszkadzał im w obchodach. Nawet po ponad 30 okrążeniach średnie opony mieszane nadal osiągały świetne czasy okrążeń. Leclerc na postoju skręcił na trzecim miejscu i założył twardą mieszankę. Człowiek z Monako wrócił na tor czwarty za Verstappenem. Dopiero na 40. okrążeniu ma 10 sekund przewagi Dolny skręcić na swój przystanek Hamilton. Nawet aktualny mistrz założył oponę z twardej mieszanki.

Max Verstappen zajął trzecie miejsce w Grand Prix Portugalii, stając na dziewiątym podium w tym sezonie.

Jego kolega z drużyny Bottas przedyskutował z pulpitem sterowniczym, czy woleliby przygotować mu miękką mieszankę, ale w końcu sam musiał założyć twardą mieszankę. Fin miał wtedy problem z podgrzaniem ich do temperatury roboczej, przez co nadrobił zaległości Hamilton ogromnie wzrosła. Na 46. okrążeniu skręcił na drugim przystanku Perez i wrócił na tor z miękką mieszanką i został w tyle Ozon na szóste miejsce. Jest w 53. rundzie Przechadzka wjechał do garażu, co oznaczało dla niego koniec wyścigu. Zespół poinformował, że z powodu uszkodzonego dna samochodu wyścigowego. Później wykonał kolejny zakręt na drugim przystanku Ocon i wrócił na tor na ósmym miejscu Ricciardo.

Tylko czterech zawodników na jednym okrążeniu!

Pierwsza czwórka jechali z dużymi różnicami czasu na koniec wyścigu. Z piąte miejsce aż do jedenastego, a różnica między zawodnikami wynosiła od od jednej do trzech sekund. Perez zaczął zmagać się z problemami z miękkimi oponami, więc tak też zrobił Gasly złapany szybko. Meksykanin początkowo bronił swojego miejsca z całych sił, ale rundę później został pokonany Francuski nadal wyprzedzał z pomocą DRS. Ostatecznie wyprzedził Pereza Sainz.

Na kierowcę wyścigu kibice wybrali Sergio Pereza, który po zderzeniu z Verstappenem przebił się ze startu na ostatnie, siódme miejsce.

Jak powiedziano, linia mety jest z suwerennym występem i rekordowe 92. zwycięstwo jako pierwszy przejść Lewis Hamilton, dobre 25 sekund przed nimi, do mety dojechał jego kolega z drużyny Valtteri Bottas, jedenaście sekund za Finem, zapewnił sobie trzecie miejsce Max Verstappen.

Samotnie na szczycie świata pod względem ilości zwycięstw w Formule 1 - Lewis Hamilton!

Czwarty Charles Leclerc spadł za Hamiltonem z Ferrari więcej niż minutę. Piąty Gasly, szósty Sainz, siódmy Perezósmy Ocondziewiąty Ricciardo i dziesiątą Czarownica ale pozostali w tyle o więcej niż jedną rundę. Portimao pokazał jeszcze raz wyższość wyścigowego Mercedesa i to zrozumiałe Lewis hamilton.