Hélio CASTRONEVES po raz czwarty wygrał prestiżową nagrodę INDY 500

Czterdziestosześciolatek z Sao Paulo świętował zgrabną jazdą przed 140 XNUMX widzów na słynnym owalu. Drugie miejsce zajął Alex Palou, trzecie Simon Pagenaud.

brazylijski zapewnił sobie zwycięstwo dwa okrążenia przed metą, kiedy udało mu się wyprzedzić ówczesnego lidera Alex Palu i utrzymać przewagę pomimo tłumu na ostatnim okrążeniu aż do mety. Po czwartym zwycięstwie stało się Helio Castronevesa wreszcie wszedł do grona mistrzów Indianapolis 500, gdyż czterema zwycięstwami (święcił je także w 2001, 2002 i 2009) zrównał się w czołówce z takimi legendami jak m.in. Antoniego Józefa FoytaAl Unser in Rick Mears.

Startował z pole position Scotta Dixona (Chip Ganassi Racing), ale prowadził zaledwie trzy okrążenia, zanim został wyprzedzony Colton Hertha. Tymczasem Herta i młody Holender Rinus Vee Kay zmieniała się w zarządzaniu, robiła to Dixon oszczędzając paliwo, co wydawało się dobrą decyzją taktyczną, jeśli nie wpadł w poślizg Stefana Wilsona, w wyniku czego import do wyrobisk został zamknięty na kilka rund, Dixona ale zabrakło paliwa podczas samego postoju.

Ten sam los spotkał kolejną rundę później Aleksandra Rossiego a obaj byli zwycięzcy wypadli za okrążenie i nadzieje na zwycięstwo były mniej więcej rozwiane.

Tegoroczny wyścig odbył się wcześniej 140 tysięcy widzów, co stanowi czterdzieści procent pełnej pojemności toru wyścigowego. Do największego incydentu w wyścigu doszło w 119 runda, kiedy jest liderem w tym czasie Grahama Rahala zjechał do boksów, a podczas zmiany mechanik nie dokręcił odpowiednio lewego tylnego koła, dlatego też Rahal bezpośrednio po wyjściu z dołów Uderz ścianę, a koło potoczyło się i uderzyło w samochód wyścigowy Conora Daly'ego.

Za Castroneves in palę postawił na trzecim stopniu Simona Pagenaudawśród kierowców, którzy kiedykolwiek startowali w Formule 1, uplasował się najwyżej, zajmując 9. miejsce Juan Pablo Montoya. Marcus Ericsson był 11., ubiegłorocznym zwycięzcą Takuma Sato zajął 14. miejsce, debiutant Pietro Fittipaldi a na 25. miejscu wyprzedził byłego zawodnika Toro Rosso, Sebastien Bourdais.

Helio Castroneves prowadził stosunkowo niewiele okrążeń (20), ale wyszedł na prowadzenie, gdy miało to największe znaczenie.